top of page

על דא ועל הא בעולם ובשכונה

Public·3 members

שנינו מאותו הכפר - סיפור מדהים


שנינו מאותו הכפר-

סיפורם המדהים של שגריר ארה"ב בישראל ושר החוץ האמריקאי.

תומס ריצ'רד ניידס Thomas Richard Nides, אשר מונה היום לשגריר ארצות הברית בישראל, כיהן בעבר כסגן מזכיר המדינה של ארצות הברית.

השגריר ניידס יעבוד תחת שר החוץ האמריקאי- מזכיר הממשלה אנתוני בלינקן Antony Blinken.

מחקר גנאולוגי שערכנו ב"שורשים ואילנות" מעלה צירוף מקרים היסטורי נדיר של משפחותיהם של השניים.

תומס ניידס ואנתוני בלינקן, הם נצר למשפחות יהודיות שהיגרו מאוקראינה לארצות הברית בתחילת המאה העשרים, השתלבו בצורה מוחלטת בתרבות האמריקאית עד להגעה לדרגות ההשפעה הבכירות ביותר בממשל האמריקאי.

ממחקר משפחותיהם של תומס ואנתוני עולה כי אבות אבותיהם גרו בעיירה פריאסלב Pereiaslav הסמוכה לעיר קייב, בירת אוקראינה של ימינו.

סבא רבא של תומס, חיים יהודה-לייב ניידס יליד 1848 נישא לחיה אידה ארונוביץ ילידת 1851 ונולדו להם 3 בנים, יצחק-יעקב, ניסן ומשה-דוד- סבו של תומס.

לאחר מותם של חיים לייב ושל בנו יעקב, מחליטה אידה להגר עם ילדיה הנותרים לארצות הברית תוך שינוי שמם לנתן ולמוריס.

בנו של מוריס, ארנולד ריצ'רד ניידס, הופך לאיש עסקים מצליח בארצות הברית ומקים חברה פיננסית בשם "Nides Finance".

לארנולד ולאשתו שירלי נולדים 8 ילדים וביניהם תומס ריצ'רד ניידס- שגריר ארצות הברית החדש.

סיפור משפחתו של אנתוני בלינקין, דומה להפליא לסיפורו של ניידס.

ליענקל ולרות בלינקין, תושבי העיירה פריאסלב נולדו 2 בנות ו 4 בנים, וביניהם מאיר- בן הזקונים.

מאיר למד בבית ספר יסודי יהודי בפריאסלב ובבגרותו היגר לעיר הגדולה קייב, שם הכיר את חנה טורפסקי ונישא לה.

בשנת 1904, בהיותו בן 25, היגר מאיר בלינקין עם משפחתו הצעירה לארצות הברית שם שינה את שמות ילדיו לשמות לועזיים. משה הפך ל"מוריס" ושמואל ל"סם" כדי שתקל עליהם ההשתלבות בחברה האמריקאית.

מוריס, הבן הבכור של מאיר, נישא לאתל הורוביץ ילידת ניו-יורק והם מקימים יחד את ביתם בעיר יונקרס בניו יורק.

מוריס אשר היה ציוני, האמין כי מדינת ישראל היא הפתרון ליהודים ולאחר מלחמת העולם השניה ייסד את המכון האמריקאי לפלסטינה The American Palestine Institute אשר חקר את היכולות הכלכליות של ארץ ישראל לקלוט את המוני העולים לאחר המלחמה.

החוקרים מטעם המכון סיכמו את מחקרם במסמך Palestine- problem and promise אשר הסיק כי בניגוד לדעתם של הבריטים ולהחלטות ה"ספר הלבן" להגבלת העלייה, לארץ יש יכולת כלכלית לקלוט את המהגרים היהודים. לעבודה היתה השפעה על מדיניות ארצות הברית בהחלטתה לתמוך בהקמת מדינת ישראל.

לזוג הצעיר נולדו 3 ילדים, אשר קיבלו בלידתם שמות לועזיים Robert James , ואף שמות נוצריים מובהקים Alan John (ע"ש יוחנן המטביל) ,למעט האח הבכור Donald Mayer אשר שמו האמצעי מאיר על שם סבו.

בעוד רוברט מצטרף לאביו ומקים עמו את תאגיד Mite (אשר נמכרת ב 1983 לתאגיד Emhart תמורת 125 מיליון דולר), אחיו עושים דרכם לפוליטיקה ולדיפלומטיה האמריקאית.

אלן, הצעיר מבין האחים, מסיים את לימודיו בהרווארד, נכנס לחיים הפוליטיים ומתמנה להיות שגריר ארצות הברית בבלגיה בשנים 1993-1997.

דונלד, הבן הבכור, מסיים אף הוא את לימודיו באוניברסיטת הרווארד ומכהן כשגריר ארצות הברית בהונגריה בשנים 1994-1997.

דונלד נישא ליהודית והם מביאים לעולם בשנת 1962 את בנם היחיד, ונותנים לו שם לועזי ושם אמצעי נוצרי מובהק - Antony John Blinken.

ב1971, בהיותו בן 9, עבר דונלד עם אימו לפריז לאחר גרושיה מאביו ונשואיה לסמואל פיזר.

בהמשך, חוזר אנתוני לארה"ב, מסיים את לימודיו באוניברסיטת הרווארד ומתחיל בקריירה בממשל קלינטון, שם הוא פוגש את אשתו לעתיד.

אנתוני המשיך לכהן בממשל קלינטון ואובמה ומונה לאחרונה על ידי ביידן לתפקיד הרם- מזכיר המדינה.

כיום, לאחר מינויו של ניידס לתפקיד שגריר ארצות הברית נוצר מצב נדיר בו הן השגריר והן מזכיר המדינה הם צאצאיהם של משפחות יהודיות מהעיירה פריאסלב בשבאוקראינה.

צירוף מקרים מדהים.


bottom of page